Bursa Szkolna nr 3 w Elblągu jest placówką oświatową, koedukacyjną zapewniającą opiekę i wychowanie uczniom szkół ponadpodstawowych w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Placówka usytuowana jest na elbląskiej Starówce, dzięki czemu oprócz walorów architektonicznych i kulturalnych, zapewnia bardzo dobrą komunikację z pozostałą częścią miasta.

Bursa oferuje 108 miejsc w pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych. Placówka posiada ponadto: dwa pomieszczenia pełniące funkcję pokoju tzw. „cichej nauki”, czytelnię, siłownię, salę komputerową, dwie sale telewizyjne oraz stołówkę i kuchnię oferującą pyszne posiłki przygotowywane bezpośrednio na miejscu.

Ponadto placówka, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przebywającej w niej młodzieży, zapewnia wi-fi na terenie całego obiektu, a także dostęp do kuchenek mikrofalowych oraz czajników bezprzewodowych.

Nasza Bursa zapewnia przy tym wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa zarówno fizycznego jak i psychicznego. W związku z tym na każdym piętrze i przed wejściem do budynku funkcjonuje monitoring wizyjny, a klatki schodowe zostały dostosowane do ewentualnej możliwości ewakuacji. Natomiast opieka nad wychowankami sprawowana jest całodobowo przez doświadczoną, wykwalifikowana kadrę pedagogiczną.

Młodzież zamieszkująca w bursie, poza odpowiednimi warunkami do nauki i wypoczynku,  ma możliwość korzystania z wyjść do kina, teatru, muzeum, rozwijania zainteresowań sportowych poprzez korzystanie z siłowni, stołu do ping-ponga oraz sali sportowej, a także uczestniczenia w wielu innych, ciekawych formach zajęć uwzględnianych w planie pracy wychowawczej na dany rok szkolny.